Passenger standing on a bus
Passenger standing on a busPassenger standing on a bus

Press

Axentia Group (publ) förvärvar Gaia Public Transport

Publicerad 2025-02-17

Axentia har tecknat ett avtal om att förvärva Gaia Public Transport (GPT) från Gaia System AB. Med förvärvet får Axentias världsledande digitala hållplatsskyltar sällskap av lösningar för resenärsinformation på bussar och tåg, samtidigt tar man ett strategiskt grepp om den centrala realtidskommunikationen.

GPT är ett molnbaserat realtidssystem för fordon inom kollektivtrafiken med ständig uppkoppling och central logik baserat på digitala tvillingar. GPT togs fram tillsammans med Östgötatrafiken för ca 6 år sedan och har varit i drift på bussarna i Östergötland sedan sommaren 2020.

“Den här affären är en strategisk vidareutveckling och breddning av vårt erbjudande till kollektivtrafikbranschen, där vi nu kan erbjuda resenärsinformation till både hållplats och fordon”, säger Dick Ollas, VD på Axentia.

“Den här affären är en strategisk vidareutveckling och breddning av vårt erbjudande till kollektivtrafikbranschen, där vi nu kan erbjuda resenärsinformation till både hållplats och fordon”

Bolagen, med gemensam bas i Östergötland, har länge haft ett framgångsrikt samarbete kring både kunder och utveckling – nu tar man nästa steg och går ihop.

”Med GPT i portföljen får vi tillgång till en utökad kompetens samt branschens modernaste lösning för realtidsinformation till fordon”, fortsätter Dick.

”Kombinationen av realtidsinformation för både fordon och hållplats i en och samma plattform skapar en unik och efterfrågad lösning för slutkunden och det ger Axentia en möjlighet att ta ett större ansvar och växa med de befintliga kunderna”, berättar Johan Lindén, VD på Gaia. Johan kommer nu att gå in i rollen som säljchef för GPT på Axentia.

“Kombinationen av realtidsinformation för både fordon och hållplats i en och samma plattform skapar en unik och efterfrågad lösning för slutkunden och det ger Axentia en möjlighet att ta ett större ansvar och växa med de befintliga kunderna.”

Gaia kommer fortsätta med sina konsulttjänster som tidigare och ägandeskapet är oförändrat. Nu läggs fullt fokus på att utveckla konsulterbjudandet inriktat mot Data & AI.

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Dick Ollas, VD, do@axentia.se
Johanna Klint, CFO, jk@axentia.se
Telefon +46 (0)13 32 85 30

Johan Lindén, johan.linden@gaia.se
Telefon +46 (0)10 331 99 66

Om Axentia
Axentia är ett svenskt företag och en global leverantör av realtidsdisplayer och lösningar för kollektivtrafik med ultralåg strömförbrukning. Vi skapar möjligheter för både samhälle och människor att utvecklas – med kostnadseffektiva, hållbara produkter och systemlösningar. För mer information, besök www.axentia.se.